Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

Anežka Hošková / My Beautiful Twisted Nightmares in Aurora Rainbow Darkness

6. 9. – 25. 10. 2019

Kurátor: Radek Wohlmuth

Emotivní - místy skoro duhová, místy naopak téměř jednobarevná výstava absolventky brněnské FaVU Anežky Hoškové (1982) může vyvolávat různé myšlenky a pocity, ale v tomto případě se kromě vlastních silných emocí asi nejvíc týká schopnosti uvědomovat si, zachytit a rozvinout energii či atmosféru místa. Její základ tvoří autorský výběr akvarelů z posledních deseti let, včetně těch nejnovějších, které doplňují kresby, několik objektů, ale třeba i keramika. Každá technika má v expozici nezastupitelnou úlohu. Obrazy - někdy v symbolické zkratce, jindy podrobněji - vyprávějí nedoslovné příběhy o povědomých krajinách osazených střídmými kostely se špičatou věží. Jednoduché objekty mezi ně vnášejí tíhu a skutečnost hmatatelnosti. A zvláštní keramické tvary, které občas připomenou slzy, samy o sobě i svým umístěním přitahují pozornost a vzbuzují otázky po významu. Stejně důležitý je ale i prostor, v němž se vše odehrává.

Fakt, že spolu dnešní umělecké práce a historická barokní stavba souvisejí, naznačuje místo, kde se linie jednoho z obrazů pustily přes hranici rámu a plynule vstoupily na bílou stěnu, jež ho obklopuje. Letitá klášterní zeď, která toho pamatuje mnohem víc než lidé, co kolem ní procházejí, se tak stává součástí výstavy a umělecké artefakty naopak dílem klášterního prostředí. Ne náhodou, jsou některé kresby nebo akvarely přímo inspirovány sakrálními stavbami v Břeclavi, na Kvildě nebo právě v Broumově. Sály jsou utvářené starobylým měřítkem i tvaroslovím a je nich do otištěné to, co se už dávno ztratilo v čase. Vyvanulé sny i noční můry, radosti i utrpení, tíha všednodennosti i sváteční velebnost. Nic není jednoznačné. Staré se mísí s novým, konkrétní s nekonkrétním a dohromady vytvářejí novou situaci a směsici pocitů. Tajemství se násobí, ale vztah k němu je osobnější. Zdánlivě pohádková vizualita je plná ostrých tvarů, které sem tam říznou do očí. /  Radek Wohlmuth

Anežka Hošková (1982) je jednou z nejvýraznějších absolventek intermediálního ateliéru Václava Stratila na brněnské FaVU. Jde o respektovanou vizuální umělkyni s výrazným kaligraficky utvářeným rukopisem, která se svobodným inspirativním způsobem pohybuje v rámci celého spektra výtvarných médií. Dlouhodobě se zabývá médiem kresby a malby, ale v posledních letech se soustředí především na techniku akvarelu. Její projekty mají často podobu scénicky utvářených instalací. 

V Česku patří mezi umělce, kteří jsou nejvíc ukotveni v otevřené zóně alternativní kultury. Je členkou A.M.180 Collective, který provozuje od roku 2003 Galerii A.M.180 v Praze a spolupořádá každoroční festival současné alternativní hudby Creepy Teepee v Kutné Hoře, kam přiváží kapely z celého světa. Další koncety organizuje během celého roku v pražských klubech. S bratrem Jakubem Hoškem tvořila uměleckou dvojici Indie Twins, kdy vystupovali i jako DJs. V současnosti pouští Anežka hudbu pod pseudonymem DJ Black Dumpling. 

„Vzhledem k tomu, že mě vždycky fascinovala stará architektura - hrady, zámky nebo kostely, je pro mě prostor a atmosféra broumovského kláštera, kde se experimentální dětská galerie Lapidárium nachází, ideálním východiskem,“ říká Anežka Hošková. Přestože na výstavě budou k vidění objekty nebo keramika, hlavní část jejího projektu bude představovat právě výběr akvarelů z posledních sedmi let. „Akvarel mám ráda, protože je to docela nepředvídatelná technika,“ vysvětluje autorka, „na jednu stranu je krásně ornamentální, ale tím, jak si vždycky dělá trochu co sám chce, se blíží nezávislosti přírody.“ Výstava, která vzniká klášternímu prostoru na míru, hodně pracuje s prožitkem místa. „Vzhledem k tomu, že některé věci se ukážou až během vzniku, nedá se ještě přesně říct, jaká bude,“ uvažuje Anežka Hošková, „ale mám pocit, že v ní bude zakletý určitý emocionální neklid a taky slza melancholie,“ uzavírá maminka čtyřletého Kajetána. 

Prohlídky výstavy jsou na přání komentované a doplněné o aktivity, které děti zajímavým způsobem vtahují do světa tvorby Anežky Hoškové.  

Workshop s Anežkou Hoškovou: sobota 28. 9. a neděle 27. 10. 2019 od 14:00 hod
Workshopy s lektory: út 17.9. 15:00 hod /  út 24.9. 15:00 hod / so 5.10. 14:00 hod / út 8.10. 15:00 hod / so 12.10 14:00 hod /  so 19.10. 14:00 hod
Informace k workshopům naleznete v kalendáři akcí Kláštera Broumov.
Dětská dernisáž s Anežkou Hoškovou: 27. 10. 2019 od 14:00 hod

Výstava je přístupná: denně od 10 -16 hod. 
Rezervace: ma@klasterbroumov.cz nebo tel: 603 271 426

Projekt byl realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Královehradeckého kraje.

Podpořte nás