Projekt vychází ze společného zájmu partnerů o mizící kulturní dědictví druhé poloviny 20. století. Partnery projektu spojuje společná komunistická minulost, která byla u každého z nich něčím specifická. Tyto historické a společenské souvislosti jednotlivých zemí zprostředkuje pět pilotních aktivit. Každý z partnerů si pro svou aktivitu zvolil vlastní téma.
Vzdělávací a kulturní centrum Broumov zpracovalo téma: Internace řádových sester v klášteře v období komunismu. V rámci projektu byla zpracována studie: Každodenní život centralizovaných řeholnic v Broumově a tři dokumenty o této době s pamětníky:
Jan Meier: dokument ZDE
Jana Wienerová: dokument ZDE
Šárka Rambousková: dokument ZDE
Do projektu se zapojily studentky broumovského gymnázia: Gabriela Flousková, Lucie Macková, Kateřina Vacková, Kristýna Gajdošíková, Ellen Ditrichová, Adéla Jánská, Lucie Hlaváčková spolu s pedagožkou Klárou Včelišovou.
Projekt podporuje sdílení poznatků a zkušeností mezi nezávislými kulturními centry a podobnými aktéry na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Ukrajině a Gruzii. Sdílenými tématy jsou: nucené vystěhování romské menšiny (SK), průmyslová výroba chleba jako základní poslání v Sovětském svaze (GE), sovětské průmyslové dědictví regionu Donbas (UA), internace řeholních řeholních sester v klášteře v Broumově (CZ) a vysoké školy pro pokročilé jako posilovače svobody v komunismu (HU).
Období implementace projektu:
červenec 2023 — prosinec 2024
Projekt je spolufinancován vládami České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska díky Visegrádským grantům z Mezinárodního visegrádského fondu. Cílem fondu je podpořit projekty pro udržitelnou regionální spolupráci
ve střední Evropě.
Critical revealing