Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

PechaKucha Night Broumov

Základní informace

Začátek: 20. 6. 2023, 19:00

Kde: Sál Dřevník, Klášter Broumov 

Vstupné zdarma

Pořádá: Broumov 2028, Bio Central Hradec Králové

Poprvé v Broumově! Pecha Kucha Night je unikátní koncept diskuzní akce, kterou vymyslela dvojice japonských architektů. Každý řečník má k dispozici 20 snímků a na každý pouze 20 sekund. Takové uspořádání zajišťuje, že se myšlenky a nápady předávají rychle, svižně a je čas na to je diskutovat. Podobné “peči” se organizují od roku 2003 po celém světě a z řečníků se stala globální komunita.   

Pecha Kucha znamená v japonštině “pokecat” nebo “společenský rozhovor”. Přijďte tedy pokecat o tom, co je vaší vášní! Tentokráte na téma: Kreativní periferie 
 
Projekt PechaKucha [pečakuča:] vymysleli Astrid Klein a Mark Dytham, zakladatelé architektonického studia Klein Dytham Architecture. První PKN proběhla v roce 2003 v Tokiu, které je jejich domovem. 

Jejich záměrem bylo vytvořit prostor pro setkávání tvůrčích osobností z řad architektů, designérů, grafiků, výtvarných umělců, teoretiků, divadelníků či filmařů. Prostor, kde mají možnost prezentovat svou práci, projekty, které již realizovali i ty, do kterých se teprve pouští. Sdílet zde své myšlenky, nápady a sny...  

Pro PKN je typický speciální formát prezentace 20x20, což znamená, že každý řečník má na své vystoupení připraveno právě 20 snímků a na každý z nich 20 vteřin. Nikdo se tedy na pódiu neohřeje déle než 6 minut a 40 sekund. 

 

Seznamte se s inspirativními příběhy

Broumovsko a jemu podobné regiony mají co nabídnout i mladým lidem. A o tom tento večer celý bude. Přijďte se seznámit s inspirativními příběhy nejen z našeho regionu. Během večera vás čeká 13 prezentací od 13 mladých lidí, kteří pocházejí nebo se přestěhovali do odlehlého regionu a tam dělají zázraky. Jsou aktivní ve své komunitě, živí se něčím neobvyklým nebo kreativním nebo září na jevištích a prezentují náš region po celém Česku i v Evropě:

> Viktorka Rys | Viktorčina Cesta tam
> Aneta Kohoutová a Natálie Kratochvíle | NUUK - sauna a osvěžovna
> Petra Soukupová a David Ostružár | Police Symphony Orchestra
> Jitka Smolíková | Zlin Design Week
> Alena Klírová | Alchifer - umělecký kovář
> Jakub Horský | Upupæpop
> Jan Slanina | Bio Central
> Tomáš Mrkvica | RecyUpcy Cirkulární Centrum Jaroměř
> Ondřej Pleštil a Marie Michaela Pavlů | Kino Varšava
> Petr Profen Mareš | SHANGRILA FACTORY
> Ladislav Jackson | Královéhradecký architektonický manuál - KAM
> Alenka Hlaváčová


Akce navazuje na Pecha Kucha Night Hradec Králové a spolupořádáme ji s Bio Central Hradec Králové. Akce se koná v rámci kandidatury Broumova na Evropské hlavní město kultury.  

 

Kdy: 20. Června 2023 v 19:00

Kde: Sál Dřevník, Klášter Broumov 

Vstupné zdarma, po akci následuje večer s DJ's 

 

Na akci vás ZDARMA doveze náš autobus z Hradce Králové a nazpět. Autobus vyjíždí v úterý 20.6. v 17.00 z hl. autobusového nádraží v Hradci Králové. Po cestě vás můžeme nabrat v Jaroměři (17:25), České Skalici (17:40), Náchodě (17:55), Hronově (18:10) nebo Polici nad Metují (18:20) - pojedete s námi?  
 

 

Jízdenku si zarezervujte na bit.ly/bus2028 

 

OSOBNOSTI

 

Viktorčina cesta tam 

Viktorka Rys 

Viktorka Rys cestuje nízkonákladově, bez letadel a s lehkým batohem. Věnuje se zejména sólo dálkovým horským přechodům se zálibou v off-trailu. Mezi její největší cesty patří dvojnásobný přechod karpatského oblouku s cílem v Banátu, přechod balkánských hor s cílem v Istanbulu a přechod Kavkazu od Černého moře v Gruzii ke Kaspickému moři v Ázerbájdžánu. Půl roku žila na Islandu, kde jsem pracovala jako honačka ovcí. Na cestách fotí, filmuje, dobrovolničí a testuje vybavení pro obchod Pod 7 kilo. Viktorka pochází z Teplic nad Metují, které jsou jejím záchytným bodem mezi cestami. 

 

 

NUUK kulturní sauna a osvěžovna, Hradec Králové 

Aneta Kohoutová a Natálie Kratochvíle 

Schovaná v labský zátočině stojí komunitní venkovní sauna a maringotkový klub bezčasí ošlehnutý plamenama kultury, který si vysnily dvě kamarádky Aneta Kohoutová a Natálie Kratochvíle. Ty se potkaly na baru v místním kině a skrze lásku ke Skandinávii, divoký říční proudy a svoje samorostství se shodly na tom, že jim v Hradci něco chybí. Prázdný místo zaplnily kulturou těla i ducha, kde se topí dřevem a potí kulturní hodnoty, a kde louku stříhaj zaječí uši. V jejich režii k NUUKu postupem času přibyl ještě saunařskej festival Hiki Joki a komunitní bleší trh na hradecké náplavce - Nábleší. 

 

 

Police Symphony Orchestra 

Petra Soukupová a David Ostružár  

Punk mezi symfonickými tělesy, který šíří hudební euforii všude, kde se ukáže. Police Symphony Orchestra je příkladem toho, že odvážné sny si můžete začít plnit i na perifii a klidně ještě před tím, než vám je osmnáct. PSO založili sourozenci Soukupovi v roce 2010. A jak to vypadá teď? 150členné těleso pomáhá, sbližuje a horko těžko se vejde na největší česká pódia. Petra Soukupová je ředitelka, která si tak nechce říkat a Vánoce slaví několikrát do týdne. A David Ostružár vyměnil jeden cirkus za druhý, aby mohl věnovat svou fantazii koncertům a anonymním záchodovým anketám v kanclu. Svých 20 slidů plánují věnovat kreativitě, kterou jste možná jako diváci PSO ještě neviděli. 

 

 

Zlin Design Week 

Jitka Smolíková  

Jak design ovlivňuje náš život a jak mladí lidé ovlivňují design? O tom bude na první broumovské PechaKucha Night mluvit Jitka Smolíková. Ta vyrazila z Broumova do Zlína studovat marketingové komunikace a arts management a už šest let to táhne se Zlin Design Week. Festival dává prostor zajímavým myšlenkám, inspiraci a novým talentům v designu, ale taky ukazuje, jak to vypadá, když dáte organizaci festivalu na starost 80 mladým lidem a studentům. 

 

 

Alchifer 
Alena Klírová
 

Alchifer umělecké kovářství jsou Ondra a Alča, kteří se na Broumovsko přistěhovali relativně nedávno, a rozhodli se tu zůstat. Na prezentaci vám Alča poví, jak se jim tu žije a provozuje kovárnu, na konci světa, kde by se mohlo zdát, že žijí jen blázni a vlci. 

 

 

Studio Upupæpop 

Jakub Horský  

Upupæpop je vizuální studio působící na poli grafického a knižního designu, ilustrace, typografie a autorské designové tvorby, za kterým stojí Jakub a Eva Horští. Mají za sebou spolupráci s velkými festivaly a kulturními akcemi i drobné realizace pro radost. Ve stodole statku broumovského typu v Martínkovicích pomalu budují velkou tiskařkou dílnu, která by měla být nezávislým experimentálním prostorem pro tradiční ruční tisk a malonákladovou výrobu z papíru, látek i netradičních materiálů. 

 

 

Bio Central 

Jan Slanina 

Nejlepší kino v Hradci Králové. To je trochu motto a trochu cíl kina Bio Central. Nesnažíme se dělat věci "jinak", stačí nám, když je děláme dobře. Nedávno jsme oslavili 10 let obnovené existence, zanedlouho oslavíme 100 let od postavení naší budovy, cítíme tedy velkou zodpovědnost v tom, jaký obsah nabídneme hradeckému publiku. Kdo v současnosti dělá v Hradci kino a co všechno to obnáší vám řekneme v Broumově. 

 

Tomáš Mrkvica 

Upcycling jako odpověď na šílené plýtvání materiálovými zdroji v současnosti. Cca 1,8 milionů tun odpadových materiálů, končí na 180 skládkách každý rok jen v České republice. To je 46 % komunálního odpadu který Češi ročně vyprodukují. Pojďme dělat víc proto, jak tato čísla dále snižovat. Jednou z mnoha odpovědí může být Cirkulární centrum jako místo, kde odpadové materiály prostřednictvím kreativního učení dostávají další smysl a nový život. První Cirkulární centrum v České republice právě teď vzniká v josefovské pevnosti u Jaroměře, jeho zakladatelem je Tomáš Mrkvica. 

 

 

Kino Varšava 

Ondřej Pleštil a Marie Michaela Pavlů 

Kino Varšava je nejstarší a zároveň již jediné jednosálové funkční kino v Liberci. V roce 2023 slaví budova 100 let své existence, zároveň se o něj již 10 let stará spolek založený ze spontánní občanské iniciativy v roce 2012. 10 let je v lidském životě dlouhý čas, v životě budovy nic moc neznamená. Budova i lidé se mění, touhy a vize zůstávají. Odkud vyvěrá hnací síla všedního dne, která proměňuje přítomnost v budoucnost takovou, jakou bychom si přáli žít? 

 

 

Petr Profen Mareš  
Nezávislý publicista píšící pro kulturní magazíny Fullmoon.cz, A2, Magazín UNI, Reflex nebo sever Manipulatoři.cz. Živí se jako grafik a webdesigner na volné noze pod značkou Shangrila Factory. Aktuálně působí i jako spolupracovník GMU v Hradci Králové. Vystudoval obor Transkulturní komunikace na Univerzitě Hradec Králové a politologii se zaměřením na Latinskou Ameriku na filozofické fakultě tamtéž. Vydal rovněž několik alb elektronické hudby pod pseudonymem prof. Neutrino a věnuje se audiovizuální tvorbě. Je autorem knihy Kyberkultura, hackeři a digitální revoluce (Grada, 2022). 

 

 

KAM 

Ladislav Jackson 

Ladislav Jackson je historik umění a architektury, přednáší na Katedře teorií a dějin umění Fakulty výtvarných umění VUT v Brně, kde rovněž působí jako proděkan pro zahraniční vztahy. Zabývá se dějinami umění, designu a architektury 20. století. Je autorem a editorem řady knih, jemnovitě Tři generace architektů, Budova muzea v Hradci Králové, Design/nábytek/interiéry, Experimentální sídliště Invalidovna, Jan Kotěra v Hradci, Struktura města v zeleni, Tvary, barvy, pohodlí: Nábytek Jitona, Vily a rodinné domy v Hradci Králové, Mýtus architekta: Jan Kotěra 150. Připravuje knihy Filozof struktur a Obrazy jiné touhy (2023). Od roku 2018 je odborným garantem Královéhradeckého architektonického manuálu. 

 

 

Alenka Hlaváčová 

Od roku 2020 tvorí na území Královéhradeckého kraja fotografický, takmer nekončiaci sa cyklus, ktorý si nazýva 549 31. Autorka sa pri fotografovaní ocitá v situácií, kedy balansuje na hrane s prekročením osobnej slobody fotografovaných ľudí, pričom sa vzdáva aj tej vlastnej. Fotografie umožňujú divákom nahliadať do osobných priestorov, a zdanlivo vedú k individuálnej interpretácii životných príbehov jednotlivcov. Alenka pochádza zo Slovenska, ale už 3 roky žije a pracuje v Hronove. 

 

Robin Mádle 

Robin Mádle nedávno dokončila studium na Gymnáziu Broumov a od podzimu bude studovat na Univerzitě Palackého v Olomouci. Velmi se zajímá o umění, jakožto konzument, ale i tvůrce. Ráda píše, čte, kreslí a maluje. Básnictví se věnuje od patnácti let, v roce 2022 se jí podařilo vyhrát literární soutěž "Příbram Hanuše Jelínka" a letošní rok jí vyšla básnická sbírka "Porcelánová panenka". Pokud zrovna netvoří doma, toulá se v okolních lesích nebo s přáteli debatuje někde v parku. 

 

 

Michal Čepelka - moderátor večera 

Michal je renesančním člověkem - byl promítačem v Biu Central, spoluzakládal galerijní kavárnu a ateliéry Artičok, živil grafikou a založil platformu Čumění. V současnosti je radním města Broumov pro kulturu a předsedou spolku BrauNOW, který se zabývá veřejným prostorem města. Je také členem uměleckého dua Michal&David a občas hraje vedlejší role ve filmech. 

V Broumově se narodil, vyrostl, odešel do světa a po nějaké době se zase vrátil. Doba, kdy žil pryč, mu poskytla především uvědomění si nesmírných pokladů, které Broumovsko ukrývá a o kterých člověk bez odstupu nemá ani tušení. 

 

Podpořte nás