Akce v klášteře

05 čtvrtek
Science.Dialog Café: Hesseliův Broumovský urbář
ScienceCafé
začátek akce 18 h

Science.Dialog Café: Hesseliův Broumovský urbář

Čtvrtek 5. října 2017, 18:00
Sál Kreslírna, Klášter Broumov

Přednáška seznámí posluchače s vydáním českého překladu Hesseliova broumovského urbáře z let 1676 – 1677. Rukopis tohoto urbáře patří mezi archivní kulturní památky. Vysvětlíme, co jsou urbáře, jejich význam pro regionální dějiny, kolik bylo urbářů na Policku a Broumovsku. Dále krátce o rodině autora, jejího zařazení do tehdejších broumovských souvislostí a kulturním přínosu. Výraznou příčinou vydání publikace jsou reprodukce pohledových map z urbáře. Na jejich základě budou posluchači svědky virtuálního výletu Broumovskem, krátce po skončení třicetileté války.

Přednášející: PhDr. Vladimír Waage. Narozen 1951 v Praze. Celý život žije na pražské Letné. Vystudoval na Filosofické fakultě University Karlovy obor archivnictví – dějepis. Po vykonání vojenské základní služby nastoupil do tehdejšího Státního ústředního archivu v Praze, nynějšího Národního archivu. Služební povinnosti ho zavály do Broumova v prosinci 1979, kdy zde Státní ústřední archiv měl ve zdejším klášteře depozitář. Od této doby si Broumovsko oblíbil a navštěvuje jej stále. 

"Od roku 1995 se začala spolupráce na projektu Svědectví map. Tato spolupráce s Národním zemědělským muzeem mi pootevřela svět map a problematiku dějin lesnictví. Láska k Broumovsku a zájem o mapy mne přivedl na nápad vydat také tiskem pohledové mapy Hesseliova urbáře. Což se nakonec v současné době povedlo. Tato publikace je jeho holdem Broumovsku."

Rezervace: martina.junkova@broumovsko.cz, tel. 734 443 165
Vstupné: 60 Kč / 30 Kč (studenti a U3V)
Pořádá: Maiwaldova akademie, Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov

Zpět na kalendář akcí