"V Broumově vznikl úplný unikát - největší streetartový komiks v republice," říká v rozhovoru malířka Toy_Box

Prague Cello Quartet

Benefiční koncert / 28. 9. 2021 od 18:00

více info >

Hřbitovní kostelík Panny Marie

otevřeno denně | 9:00 – 17:00

více info >

Za poklady Broumovska

Letní hudební festival v kostelích na Broumovsku

více info >

15. 9. 2020 - V klášterní Dětské galerii Lapidárium byla 10. září zahájena vaše výstava "Musíme se pokusit". Začneme tedy jednoduchou otázkou: O co se musíme pokusit?

Výstava je zároveň zahájením našeho společného projektu s ochranářskou organizací Jaro z Jaroměře. Naším společným cílem je upozornit na důležitost ochrany naší druhové rozmanitosti a obecně přírody u nás. Osobně mám dojem, že v poslední době se - i kvůli naléhavějším tématům - ochrana přírody a zejména tlak na politiky, aby dělali něco nejen pro záchranu cenných lokalit, ale i na snižování emisí CO2, dostal do stínu zájmu. Cílem mojí výstavy je o tématech ochrany přírody mluvit, směřovat na ně pozornost.

Prolíná se toto téma jen vaší uměleckou tvorbou, nebo i v životě samotném?

Jsem výtvarnice, ale zároveň pocházím z aktivistického prostředí. Je pro mě přirozené, že ve své tvorbě zobrazuji témata, která se mě dotýkají, jako je třeba způsob, jakým my lidé zacházíme se zvířaty a vztahujeme se k nim. Já se například snažím o co nejmenší uhlíkovou stopu tím, že jím vegansky, ale není mi lhostejný ani osud jednotlivých zvířat: například jsem za svůj život adoptovala už několik psů, které lidi používali jako nástroj na vydělávání peněz.

Jaké výrazové prostředky jste pro výstavu využila?

Výstava v Galerii Lapidárium je série obrazů, na kterých zkoumám různé české ohrožené druhy z estetického hlediska a zvířata zobrazuji v širších, symbolických souvislostech. Většina obrazů jsou akryly nebo oleje na plátně. Na výstavu navazuje streetartová intervence, volně přístupná, která je na stěně starého pivovaru a v Pivovarské ulici. I její téma je ekologické, jedná se ale o detektivní komiks, v němž vystupuje oblíbená postava: Inspektor Veverka.

Zohlednila jste nějak fakt, že tvoříte pro dětskou galerii, tedy primárně pro dětského diváka?

Ano, protože sama mám malé děti, myslela jsem například na to, aby na ně příběh nebyl příliš drsný. Také jsem vynechala z výběru obrazů některé, které by děti svým naturalismem mohly třeba až vyděsit.

Co vás při přípravě výstavy nejvíc bavilo?

Bavilo mě vlastně všechno: baví mě ponořit se do proudu symbolů a obrazů v mé mysli a snažit se je zachytit na plátno, protože mě baví a vzrušuje malba samotná. Bavilo mě ale i připravovat streetartovou část výstavy. Jakmile jsem vymyslela příběh, byla výzva ho připravit tak, aby přesně seděl na místa, která jsme pro něj v Broumově vybrali.

A naopak – měla jste z něčeho obavy?

V Broumově vznikl nakonec úplný unikát - největší streetartový komiks v republice, což je disciplína, které se u nás - ale pokud mi je mi známo ani ve světě - nikdo nevěnuje. Jednotlivá místa, kde se příběh odehrává, zpracovávám tak, že si nazvětšuji kresby a ty pak lepím na zeď. Odhaduji, že nejvyšší bod broumovského komiksu je nalepený zhruba ve čtyřech, pěti metrech. Streetart jsem lepila většinou ze žebříku, pouze na jednu část jsem měla postavené lešení. Většina lidí si myslí, že netrpím strachem z výšek, ale pohybovat se tak vysoko se štětkou v jedné ruce a s kyblíkem lepidla v druhé není příjemné vůbec nikomu, bez ohledu na to, kolikrát jste to už dělal předtím. Takže moje největší obavy se týkají vždy toho, zda se mi tam podaří streetart dobře a bezpečně nalepit a abych nespadla dolů. .)

Odrazilo se při přípravě výstavy to, že se koná v Broumově, tedy v srdci chráněné krajinné oblasti Broumovsko?

Na vznik komiksu měl vliv zejména genius loci broumovského kláštera, snažila jsem se přijít s příběhem dostatečně napínavým a tajuplným, aby se do prostředí Broumova hodil, při jehož čtení se ale zároveň žádné dítě nebude bát.

Rozhovor i foto: Kateřina Ostradecká

 

Dětská galerie Lapidárium, výstava Musíme se pokusit Toy_Box
Sdílejte na